Drzwi wewnętrzne

Drzwi - jakie wybrać?

Wybór dobrych drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Zakup ich to spory wydatek w szczególności gdy mamy nabyć drzwi do całego domu. Poza tym ten element wykończenia wnętrz będzie nam służył przez wiele lat. Dlatego wybrany przez nas produkt powinien być trwały, estetyczny i funkcjonalny.

Drzwi wewnętrzne - pokojowe, łazienkowe, techniczne

Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń mieszkania. Odpowiednio dobrane nadają wnętrzu styl podobnie jak meble. W zależności od zasobności naszego portfela możemy kupić drzwi wewnętrzne z drewna litego, klejonego lub płyt drewnopochodnych, tzw. HDF , MDF. Możemy wybrać drzwi - pełne, ozdobione witrażami, częściowo lub w pełni przeszklone. Niezależnie od tego, z czego są zrobione, zawsze składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł i okuć (zawiasów, klamek i zamków).

Tradycyjnie drzwi robione są z drewna litego lub klejonego. Kupując je, musimy jednak pamiętać, że z czasem takie drzwi mogą skrzypieć i wypaczyć się. Tych wad nie mają drzwi laminowane zrobione z drewna klejonego warstwowo i z twardej płyty pilśniowej, tzw. HDF. Ta ostatnia jest najczęściej wykorzystywana do produkcji drzwi.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, musimy dokładnie znać wymiary otworu w ścianie, a także wiedzieć, jaka jest jej grubość. Dla drzwi ''80'' z ościeżnicą regulowaną właściwa szerokość otworu montażowego to 89 cm , natomiast wysokość otworu to 206-207 cm. W przypadku ościeżnicy klasycznej prostej dla drzwi "80" właściwa szerokość otworu montażowego to 91 cm natomiast wysokość to 207-208 cm.

Drzwi są bardzo ważnym elementem wnętrza. Czasami eksponujemy je celowo, a wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich formę, barwę i rodzaj materiału. Wybierając je, pamiętajmy, że powinny "pasować" przede wszystkim do charakteru wnętrza a dopiero później ewentualnie do koloru podłóg lub ścian. Inne drzwi będą odpowiednie do mieszkania urządzonego antykami, inne do minimalistycznych nowoczesnych wnętrz. Nie bez znaczenia jest też ich funkcja. Od tego przede wszystkim zależy dobór materiałów. Drzwi przeszklone rozjaśnią ciemne pomieszczenia, jednak nie zawsze będą odpowiednie na przykład do łazienki.

W naszej ofercie znajdują się drzwi wielu znanych producentów: Delta, DRE, Stolpaw, Verte, Wikęd.

Drzwi przesuwne i łamane

Stosowane wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca i normalne drzwi po otwarciu utrudniają poruszanie się lub uniemożliwiają racjonalne umeblowanie pokoju. Drzwi przesuwane są coraz popularniejsze. Obecnie ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne, które sprawiły, że otwierają się lekko, zapewniają dobrą szczelność i tłumią hałasy podobnie jak normalne drzwi, powoli zaczynamy do nich powracać.